راهنمای کامپیوتر و اینترنت

وبلاگی برای معرفی و آموزش برنامه های کامپیوتر اینترنت سایت و وبلاگها

ترفند برای Fire Fox

در حال حاضر اکثر کاربران اینترنت ، نام فایرفاکس ، مرورگر محبوب وب را شنیده اند و با یکبار استفاده آن را جایگزین اینترنت اکسپلورر کرده اند. این مرورگر فوق العاده که از نظر سرعت و امنیت از هر جهت نسبت به IE برتر است در داخل خود ترفندهایی نیز نهفته است. در این قسمت به معرفی راههایی برای استفاده بهتر و بهینه تر از قسمت های مختلف فایرفاکس پرداخته ایم که این مرورگر را پیش از پیش کاربردی تر میکند.

 
در فایرفاکس قابلیتی نهفته است که شما میتوانید تنها با وارد کردن یک حرف و فشردن Enter به صفحه مورد نظر خود مراجعه کنید.
برای این کار از منوی Bookmarks به Organize Bookmarks بروید.
در پنجره باز شده ، بر روی New Bookmark کلیک کنید.
در عبارت Name ، نام سایت مورد نظر مثلأ sayadm.blogfa ، در تب Location آدرس سایت مثلأ http://www.sayadm.blogfa.com و نهایتأ در قسمت Keyword حرف یا واژه کوتاهی که قصد دارید با وارد کردن آن مستقیمأ به این سایت وصل شوید را وارد کنید. مثلأ برای ورود به "هنر کامپیوتر من" ، میتوانید حرف M را وارد کنید. ( از حروف فارسی نیز در این قسمت میتوانید استفاده کنید.)
حال در صفحه اصلی فایرفاکس و نوار آدرس ، حرف M را وارد کرده و Enter بزنید.
خواهید دید مستقیمأ به آدرس بالا که وارد کرده بودید روانه خواهید شد.

ترفند فوق برای ورود مستقیم به یک سایت بود. اما ممکن است شما قصد داشته باشید مستقیمأ و بدون ورود به سایت خاصی محتویات آن را از طریق فایرفاکس جستجو کنید.
برای این منظور ابتدا باید سایت مورد نظر را توسط فایرفاکس باز کنید.
اکنون باید در صفحه سایت مورد نظر به دنبال یک فیلد باشید. (منظور از فیلد به زبان ساده فضاهایی است که شما امکان تایپ یک عبارت را دارید.)
به فرض برای جستجوی سریع در سایتی مانند Wikipedia به صفحه اصلی سایت یعنی http://www.wikipedia.org مراجعه کنید.
بر روی فیلد مخصوص جستجو راست کلیک کرده و Add a Keyword for this Search را انتخاب کنید.
در پنجره کوچک باز شده نام سایت (در اینجا Wikipedia) و در قسمت Keyword کلمه کلیدی که از آن برای جستجو استفاده خواهید کرد مثلأ W را وارد کنید.
کار تمام است.
اکنون کافی است در آدرس بار فایرفاکس ، عبارت W را وارد کنید ، یک فاصله تایپ کنید و سپس واژه مورد جستجوی خود مثلأ Iran را وارد کنید.
اتوماتیک وار ، واژه Iran در ویکی پدیا جستجو خواهد شد.
نحوه کار در سایر سایت ها نیز به همین منوال است.

فضای نمایش بیشتر
آیكون‌های موجود در نوار ابزار را كوچك‌تر كنید.به این آدرس بروید. View - Toolbars - Customize و “Use small icons ”  را تیك بزنید.

 كلمات كلیدی هوشمند
به وسیله‌ی این ترفند می‌توانید موتور جست‌وجوی دلخواه خود را به موتورهای جست‌وجوی فایرفاكس اضافه كنید. بر روی موتور جست‌وجوی دلخواهتان راست كلیك و گزینه‌ی” Add a Keyword for this search” را انتخاب كنید.
بعد یك اسم و یك كلمه‌ی كلیدی به آن بدهید. ( به عنوان مثال من جعبه‌ی سرچ وبلاگ sayadm.blogfa  را در نظر می‌گیرم و نام آن را sm و كلمه‌ی كلیدی را هم sm انتخاب می‌كنم. ) حال برای سرچ كلمه‌ی cool در وبلاگ sayadmt.blogfa كافی است در نوار آدرس فایرفاكس “sm cool”  را تایپ كنم و اینتر را بزنم. به همین سادگی می‌توانید موتورهای جست‌وجوی دیگری را نیز به فایرفاكس اضافه كنید.

میانبرهای صفحه كلید
یادگیری این میانبرها شاید وقت زیادی بگیرد. ولی وقتی آن‌ها را فرا بگیرید، گشت‌وگذار شما در اینترنت سریع‌تر می‌شود. لیست زیر پركاربردترین میانبرها را شامل می‌شود.
اسكرول‌بار (page down  و page up )
جست‌وجو ( Ctrl+F ) یا ( F3 )
جست‌وجوی سریع ( / )
پیدا كردن مورد بعدی ( Alt+N ) یا ( Ctrl+G )
اضافه كردن به بوكمارك ( ‍Ctrl+D )
ایجاد تب جدید ( Ctrl+T )
باز كردن آخرین تب بسته شده ( Ctrl+Shift+T )
رفتن به قسمت جست‌وجو ( Ctrl+K )
رفتن به نوار آدرس ( Ctrl+L )
بزرگ كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+= )
كوچك كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+- )
بستن تب ( Ctrl+W )
بارگذاری مجدد ( F5 )
نمایش به صورت تمام صفحه ( F11 )
رفتن به صفحه‌ی خانه ( Alt+Home )

 

تكمیل آدرس به صورت خودكار.
یك میانبر دیگر كه كاربرد آن به مانند میانبرهای بالا رایج نیست. در نوار آدرس ( ‍Crtl+L )، نام سایت را بدون ” WWW”  و ”.com ”  تایپ كنید. سپس Ctrl+ Enter را فشار بدهید. قسمت‌های پرنشده به صورت خودكار نوشته می‌شوند. برای ”.net” از Shift+Enter و برای ”.org” از Ctrl+Shift+Enter استفاده كنید.

 حركت در بین تب‌ها
به جای استفاده از ماوس برای انتخاب تب‌ها، می‌توانید از صفحه كلید استفاده كنید.
رفتن به تب بعدی ( Ctrl+Tab ) یا ( ‍Ctrl+ page down )
رفتن به تب قبلی ( Ctrl+Shift+Tab ) یا ( Ctrl+page up )
رفتن به تب موردنظر بوسیله‌ی انتخاب شماره‌ی آن ( Ctrl+1-9 )

 میانبرهای ماوس
بازكردن در یك تب جدید ( كلیك وسط بر روی لینك ) یا ( كلیك چپCtrl +  )
صفحه‌ی قبلی ( Shift+Scroll down )
صفحه‌ی بعدی ( Shift+Scroll up )
بزرگ كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+Scroll down )
كوچك كردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+ Scroll up )
بستن تب ( كلیك وسط بر روی تب )

پاك كردن آیتم‌ها از history نوار آدرس
فایرفاكس می‌تواند به صورت خودكار، URL هایی را كه قبلا بازدید كرده‌اید، نشان دهد. اما شاید شما نخواهید این URL‌ها نشان داده شوند. به نوار آدرس بروید. بر روی زبانه‌ی كوچك سمت راست آن كلیك كنید. بوسیله‌ی كلیدهای جهت‌دار صفحه كلید، URL مورد نظر خود را انتخاب و توسط تكمه‌ی delete، آن را حذف كنید.

User chrome
اگر از ظاهر و امكانات فایرفاكس خود خسته شده‌اید، می‌توانید بوسیله‌ی ساختن UserChrome.css ، تغییراتی در فایرفاكس ایجاد كنید. البته كار با آن كمی پیچیده است و خواندن این راهنما را توصیه می‌كنم.

about:config
مكان اصلی برای ایجاد تغییر در فایرفاكس كه كار با آن خیلی هم پیچیده نیست. شما می‌توانید با تایپ about:config در نوار آدرس به این صفحه بروید. این قسمت تا حدودی شبیه ساختار رجیستری ویندوز میباشد و از 4 شاخه تشکیل شده است:
Prefrence Name: این قسمت همان طور كه از ظاهرش پیداست نام دستور العمل رو یدك میكشد.
Status: اینجا وضیعت دستور العمل را نشان میدهد كه اگر بر روی Default تنظیم شده باشد به این معناست که در حالت پیش فرض قرار دارد و در صورتی که بر روی User Set تنظیم شده باشد مشخص کننده این است که کاربر تغییری در آن ایجاد کرده.
الف - boolean : كه حالت false و true رو معرفی میکند.
ب-integer : كه مقادیر عددی رو دریافت میكند.
ج- string : كه مقادیر رشته ای رو دریافت میكند.
شاخه آخر هم value هست كه مقدار دستورالعمل رو نشان میدهد كه ارتباط مستقیم با حالت type دارد.
لازم به ذکر است که اغلب اضافه شونده ها در این قسمت دارای Option هستند. پس ممكن است بعضی مقادیر به دلیل نصب اضافه شونده ای در یك مرورگر باشد و در مرورگری كه فاقد اون اضافه شونده است موجود نباشد.

به سایتی دلخواه در بوكمارك یك كلمه‌ی كلیدی اضافه كنید
دسترسی به سایت‌های موجود در بوكمارك بوسیله‌ی این ترفند سریع‌تر می‌شود. بر روی سایتی در بوكماركتان راست كلیك و Properties را انتخاب كنید و در كادر باز شده، فیلد keyword را با یك كلمه‌ی كلیدی پر كنید. حالا شما می‌توانید این كلمه‌ی كلیدی را در نوار آدرس تایپ كنید و به سرعت وارد سایت مورد نظر شوید.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۷ساعت 0:20  توسط سید محمد آدم پیرا  |